جمعیت شهرنشین دنیا از 1950 - 2050 - آموزش و تحلیل آماری با نرم افزار R
 

آموزش و تحلیل آماری با نرم افزار R

آموزش و اشتراک دانسته ها درباره ی نرم افزار SPSS,SAS, R ,... به همراه تحلیل داده و پروژه آماری

جمعیت شهرنشین دنیا از 1950 - 2050
ساعت ٤:۱٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱۳٩۱/۱/۱٤  کلمات کلیدی: نمودارها ، r ، تحلیل آماری ، سازمان آماری

 

جمعیت شهرنشین دنیا از 1950 - 2050

یکی از قابلیت های نرم افزار R ، توانایی آن در رسم نمودارهای آماری با کیفیت فوق العاده و سرعت بالاست. گرافیک در R مبحث بسیار مهمی هست که افرادی چون هادلی ویکهام با پروژه ی ggplot2 ، پائول باتلر، اماندا کاکس، مارکوس گسمن و ... با خلاقیت تمام از R استفاده می کنند و نمودارهایی تولید می کنند که از نظر کیفیت با نمودارهای تولید شده توسط نرم افزارهای گرافیکی حرفه ای مانند Adobe Photoshop ، Corel Draw و... برابری می کند.

متاسفانه، در آموزش رشته ی آمار در ایران، نمودارها خیلی کم مورد بحث جدی قرار می گیرند. این در حالیست که علاوه بر نمودارهای رایج، نمودارهای جدیدی تولید و عرضه می شوند که می  توانند داده های با ابعاد زیاد را نمایش دهند. یا نمودارهایی که اطلاعات بیشتری از داده ها را در اختیار می گذارند.

این مسئله شاید به دلیل نظری درس دادن رشته آمار است. چرا که در آمار کاربردی می بایست از نمودار و .... برای نمایش و ارائه گزارش استفاده کرد. همچنین با دیدن نمودارها ، ایده های جدید تحلیل به ذهن خطور می کند که می توان مورد بررسی قرار داد.

به عنوان مثال، در طرح آزمایش ها، فرض نرمال بودن، تصادفی بودن و ....علاوه بر  آزمون های عددی، آزمون های نموداری بسیاری هم وجود دارد. همین نمودارها می تواند ایده ی تبدیل مناسب روی داده ها را به تحلیلگر بدهد.

تقریبا تمام دروس رشته ی آمار نیاز به درک و بحث پیرامون نمودارها دارند. در سری های زمانی ، برازش مدل رگرسیون های خطی و غیرخطی، تحلیل مولفه های اصلی PCA ، معادلات ساختاری، کنترل کیفیت، داده کاوی و ... .

در این وبلاگ سعی می شود که به مبحث نمودارهای آماری نیز بصورت جدی پرداخته شود.البته باید توجه داشت که دیدن جدول اعداد به جای نمودارها، برای آماردان ضروریست و یک آماردان از جدول اعداد اطلاعات دقیق تری به دست می آورد تا تماشای نمودار آن.  ولی امروزه نمودارهای تنها برای ارائه گزارش مورد استفاده قرار نمی گیرند و کاربرد آنها بسیار وسیع تر شده است.

برای مثال، می توان به نمودار زیر اشاره کرد( روی لینک کلیک کنید) که با R نوشته شده است و جمعیت شهرنشین دنیا را از سال 1395 - 2050 به نمایش می گذارد. به نظر شما آیا این نمودار گویا هست؟ آیا می تواند هدف تحقیق را نمایش دهد؟  آیا ایده ی بهتری برای رسم همین داده ها دارید ؟

 

دنیای شهری

 

حق کپی رایت برای نویسنده محفوظ است.
به حقوق یکدیگر احترام بگذاریم!

سوالات آماری R قسمت نظرها یا به ایمیل LearnRws@gmail.com