دنیای آینده ی آماری - آموزش و تحلیل آماری با نرم افزار R
 

آموزش و تحلیل آماری با نرم افزار R

آموزش و اشتراک دانسته ها درباره ی نرم افزار SPSS,SAS, R ,... به همراه تحلیل داده و پروژه آماری

دنیای آینده ی آماری
ساعت ۱:۱٤ ‎ب.ظ روز جمعه ۱۳٩۱/۱/٢٥  کلمات کلیدی: دانشمند داده ، داده کاوی ، شغل آماری ، تحلیل آماری

دکتر وینسنت گرانویل

وینسیت گرانویل، دانشمند داده، در پست 9 مارچ 2012 در سایت آنالیتیک بریج،  بحثی را تحت عنوان "50 مورد غیرمعمولی که از تحلیل ها(ی آماری) جهت زندگی بهتر ما استفاده شده است. " به کاربردهای کمتر به ذهن رسیده ی تحلیل ها(ی آماری) اشاره می کند.

بعضی از این کابردها را به عنوان "آنچه در آینده ی نه چندان دور خواهیم دید" در سرمقاله ی شماره ی 4 نشریه دانشجویان آمار دانشگاه علامه طباطبائی - ندا -  ذکر کرده بودم. نکته جالب توجه این است که سرمقاله ی من، حدود یکسال پیش نوشته و چاپ شده بود و امروز می بینیم که آن پیش بینی ها به واقعیت بدل شده اند. در ادامه 10 مورد اول این لیست را ترجمه کرده و در زیر آورده ام:

 

1. Automated patient diagnostic and customized treatment

 

1. سیستم تشخیص خودکار بیماری و سیستم درمان سفارشی بیمار

به جای اینکه به دکتر مراجعه کنید، یک پرسشنامه (از نوع درخت تصمیم گیری desicion tree) آنلاین را پر می کنید. در آخر این پرسشنامه ی پزشکی، داروهای متناسبی   نسخه نویسی و برایتان ارسال می شود. برای مثال نوع ترکیب دارویی که فرد مذکر دریافت می کند با ترکیبی که به فرد مونث برای همان وضعیت داده می شود، متفاوت است. بطور خلاصه، دکترها و داروسازان، جایشان را به الگوریتم ها و ربات ها می دهند.

2.Movie recommendations for family members

2. پیشنهاد موضوعی تماشای فیلم برای اعضای خانواده

این امکان به والدین داده می شود تا براساس انتخاب سن، جنسیت، زبان، فیلم های قبلی دیده شده، پیشنهادهای تماشای فیلم را برای اعضای خانواده بهبود بخشند.

3. Scoring technology

3. تکنولوژی امتیازبندی

محاسبه ی امتیاز FICO شما،  الگوریتم هایی که احتمال تبدیل یک کلیک اینترنتی( در سطلی پر از کلیک های بدون در نظر گرفتن اطلاعات و داده های قبلی کاربر) را با بازه های اطمینان به دست می آورند.

در زمینه های:

  • امتیازهای استاندارد شده score standardization
  • امیتازهای ترکیب شده - score blending
  • ثبات امیتاز - score consistency

در طی زمان و براساس کاربران آنها را محاسبه می کند.

4. Detection of fake book reviews (Amazon) and fake restaurant reviews (Zagat).

4. تشخیص نقدهای جعلی کتاب در سایت آمازون و نقدهای جعلی رستوران ها در Zagat

 

 

5. Detection of plagiarism, spam, as well as people sharing paid accounts and pirated movies with friends and colleagues.

5. تشخیص سرقت های ادبی، اسپم ها،  و نیز به اشتراک گذاشتن فیلم های سرقتی با دوستان و همکاران.

 

6.Automated sentencing for common crimes

6. صدور حکم خودکار به جرایم عمومی

براساس امتیاز با عوامل ساده برای محاسبه ی نمره ی جرم. این سیستم هزینه های ناشی از استفاده ی بعضی دادگاه ها و وکلا را از بین می برد.

 

7. Testing athletes for fraud

7. آزمایش قهرمانان ورزشی برای جلوگیری از فریب و کلک.

بعضی از ورزشکاران برای بالابردن کاراییشان، نمونه های خون خود را در فریز نگهداری می کنند، تا زمانی که بخواهند در مسابقه ای شرکت کنند، این خون ها را دوباره به خود تزریق می کنند تا با این کار تعداد و کارایی سلول های قرمز خود را افزایش دهند و تشخیص آن غیر ممکن است.


8. Detecting election fraud

8 . تشخیص تقلب های انتخاباتی

 

9. Semi-automated car driving.

9. رانندگی نیمه اتوماتیک خودرو

نرم افزارهای برای براورد رفتار راننده برای جلوگیری از تصادف ها و تعویض حرکت راننده بصورت خودکار در صورت نیاز. همچنین فراهم کردن مسیرها، زمانی که GPSها فعال نیستند.

10. mortgage

10. وام مسکن

 

وقتی که وام مسکن دریافت می کنید، در مورد پرداخت ماهیانه شما با استفاده از نرخ بهره و ... زمان برگشت را محاسبه می کند.به عنوان مثال می توانند 15 تا 30 سال را برای شما درنظر بگیرند با این عنوان که خطای آماری این محاسبات را انجام داده است. که این البته می تواند یک نوع تقلب محسوب شود تا بیشترین سود را به وام دهنده برساند. اگر دانش کافی اماری نداشته باشید، حسابی سرتان کلاه خواهد رفت!  این محاسبات برای هرکالای مالی دیگر نیز قابل انجام است.

 

حق کپی رایت برای نویسنده محفوظ است.
به حقوق یکدیگر احترام بگذاریم!

سوالات خود درباره ی نرم افزار R را در قسمت نظرها یا به ایمیل زیر بفرستید: LearnRws@gmail.com