پیش بینی بازی های تورنومنت بازی NCAA با روش Power Rank - آموزش و تحلیل آماری با نرم افزار R
 

آموزش و تحلیل آماری با نرم افزار R

آموزش و اشتراک دانسته ها درباره ی نرم افزار SPSS,SAS, R ,... به همراه تحلیل داده و پروژه آماری

پیش بینی بازی های تورنومنت بازی NCAA با روش Power Rank
ساعت ٥:۱٤ ‎ب.ظ روز یکشنبه ۱۳٩۱/٢/۱٠  کلمات کلیدی: تحلیل آماری ، شبیه سازی ، آمار ورزشی ، نمودارها

پیش بینی بازی های NCAA

وقتی جام حهانی فوتبال نزدیک می شود، بازار پیش بینی نتایج بازی ها حسابی داغ می شود. انواع و اقسام روش ها ( به عنوان مثال یکی از موثرترین روش ها، استفاده از هشت پاست !!! )ی تحلیل به کار گرفته می شود تا بتوان نتایج بازی ها، بخت تیم ها برای صعود به مراحل بالاتر و ... را به دست آورد. البته نیاز به توضیح ندارد که روش های تحلیلی و مخصوصا از نوع آماری، هیچ گاه نمی تواند 100 درصد جواب بدهد بلکه در 99% می تواند !!

وبسایت powerranking.com یکی از وبسایت هایی است که با تکنینک های آماری دست به تحلیل وضعیت موجود بازی های بسکتبال و سپس پیش بینی آنها با روش های فیزیک آماری می پردازد. power rank در حقیقت نام روشی است که این وبسایت از آن استفاده می کند. جالبی این روش برای من این بود که مثلا در روش های پیش بینی نتابج بازی ها اکثرا عوامل متعددی را وارد مدل می کنند، سپس بسته به داده های موجود آنها را تایید یا رد می کنند و سپس با مدل ایجاد شده ، پیش خود را انجام می دهند.

ولی در روش power rank تنها از نتایج و امتیازهای قبلی تیم ها استفاده می شود. جالب است که شرکت گوگل اولین بار از این روش مکانیک آماری جهت رتبه بندی وبسایت ها استفاده کرده است و حالا در آمار ورزشی نیز از آن استفاده می شود.

به تازگی این وبسایت، نموداری را جهت نمایش پیش بینی های بازی های بسکتبال در تورنومنت NCAA در وبسایت خود قرار داده است. در این نمودار که نام تیم های شرکت کننده کنار دایره قرار دارند و جایگاه های بعدی هر تیم داخل دایره به صورت نقطه قرار دارد می توانید احتمال رسیدن تیم مورد نظر به جایگاه مربوطه را با بردن موس روی آن جایگاه یا روی تیم خود مشاهده کنید.

به عنوان مثال، احتمال رسیدن به فینال تیم  کارولینای شمالی 11.2 % درصد است و احتمال اینکه تیم میشیگان استیت به نیمه نهایی برسد 17.7% درصد است.

این نمودار شامل 408 احتمال است که با 100000 شبیه سازی مسابقه به دست آمده است. پارامترهای این شبیه سازی ها براساس بررسی کردن 10000 بازی انجام شده است.

لینک این نمودار تعاملی در ادامه مطلب موجود است.

 

حق کپی رایت برای نویسنده محفوظ است.
به حقوق یکدیگر احترام بگذاریم!

سوالات خود درباره ی نرم افزار R را در قسمت نظرها یا به ایمیل زیر بفرستید: LearnRws@gmail.com


لینک نمودار پیش بینی بازی های بسکتبال

 

حق کپی رایت برای نویسنده محفوظ است.
به حقوق یکدیگر احترام بگذاریم!

سوالات خود درباره ی نرم افزار R را در قسمت نظرها یا به ایمیل زیر بفرستید: LearnRws@gmail.com